Paní Ludmilu Djemelovou jsem měl možnost poznat na Knižním veletrhu v Praze, kde měla zajímavou přednášku o Feng Shui. A jelikož její povídání bylo velice zajímavé požádal jsem jí zda by mi nebyla ochotná odpovědět alespoň na několik otázek, které jistě budu zajímat i čtenáře.

Jak jste se vlastně k Feng Shui dostala?

S Feng Shui jsem se setkala v době, kdy o tomto umění věděli jen asi dva další lidé v republice. Dlouhé roky jsem jej měla jen jako koníček. Vylepšovala jsem svůj byt a radila kamarádkám. K pokračování ve studiu mě povzbuzovaly výsledky, kterých díky mým radám dosahovaly.

Tomu předcházely mé zkušenosti s lichoběžníkovým pokojem, v němž jsem jako dítě bydlela. Jako třináctiletá jsem se konečně přestěhovala do svého pokoje. Jenže jsem netušila, co bude následovat. Neustále jsem stěhovala, přesouvala nábytek a malovala. Teprve po letech jsem pochopila, co mě k tomu vedlo. Jednoduše to byl tvar pokoje, a to způsobovalo podivné toky a stagnace energie, s kterými jsem se podvědomě snažila vyrovnat. Když jsem pak v roce 1987 objevila v antikvariátu anglicky psanou knihu o Feng Shui, něco mě nutilo si ji koupit a přečíst. V té době jsem sice už bydlela jinde, ale pociťovala jsem nutkání si vše vyzkoušet podle rad v knize. Naše životy se začaly měnit k lepšímu. Po letech se z Feng Shui jako mého koníčka stal nakonec plný pracovní úvazek.

Pokud člověk chce pozitivně změnit prostředí, ve kterém žije, tak, aby mu bylo lépe, co by měl udělat jako první?

Jako první věc Feng Shui doporučuje úklid. Nejen od prachu, ale také zbavení se starých, poškozených a nepotřebných věcí. To uvolní prostor pro novou, svěží energii. Teprve potom můžeme začít s aktivací a podporou jednotlivých sektorů.

Vím, že to může někomu připadat příliš jednoduché, ale tak to prostě je. Když jdete vařit, také nepoužíváme špinavé nádobí, ale předem ho pečlivě umyjeme. Jen tak je možné dosáhnout správné chuti jídla. A stejně je to s energií prostoru. Vitální podporující energii není možné vytvořit tam, kde je chaos a stagnace.

Mnoho lidí žije v panelových domech, kde bohužel nelze příliš měnit například využití jednotlivých místností a často ani polohu nábytku. Co tedy udělat, abychom zkvalitnili svůj život pomocí této metody i v takových případech?

V tomto je Feng Shui velmi demokratické. Nerozlišuje, jestli bydlíte v panelovém bytě, na zámku, ve vile nebo v garsonce. Jeho pravidla platí vždy a všude. Pokud správně podpoříte jednotlivé sektory, můžete i v panelákovém bytě dosáhnout skvělých výsledků.

Podle mých zkušeností je Feng Shui taková akupunktura prostoru. Mnohdy stačí malá podpora (umístění správného symbolu na správném místě) a začnou se dít zázraky.

Máte nějaký zajímavý příklad z praxe nebo ze svého osobního života?

Zajímavých příkladů a zážitků je nepřeberné množství. Pro každého z nás leží to, co považujeme za podstatné a důležité, trochu jinde. Nemusí se vždy jednat přímo o obrovský životní obrat, ale mnohdy právě malá změna je tím, čeho si ceníme nejvíce.

Pro muže je to velmi často postup v kariéře a finanční zajištění rodiny. Osobně jako každá žena považuji za důležité vztahy, zdraví, partnerství, děti. A proto mě také nejvíce těší, když se klientům zlepší vztahy nebo najdou spřízněnou duši.

Ale na prvním místě jsou pro mě zdravá miminka, která se narodila ženám, co měly s otěhotněním problém. Dokonce mám klientku, která má již dva zdravé syny, a to navzdory diagnóze neplodnosti.

Může nevhodně postavený dům či předměty a nábytek na nesprávném místě podporovat kupříkladu výskyt tzv. strašení a paranormálních jevů nebo negativně ovlivnit zdraví?

S takovou situací se naštěstí nesetkávám příliš často. Několikrát se mi stalo, že v prostoru zůstaly energie předchozích majitelů – a ty potom způsobovaly zvláštní jevy.

Proto je potřeba, než se do domu nebo bytu nastěhujeme, očistit ho od předmětů a energií předchozích majitelů. Nejen uklidit, ale provést Rituál očisty prostoru, který těmto projevům zabrání.

Odborníky na Feng Shui si prý často objednávají i velké firmy. Najdeme někde v Praze nebo i jinde v České republice moderní stavbu postavenou podle pravidel tohoto učení?

To je pravda. Velké firmy a nejen ty vědí, že energetická podpora je pro fungování podnikání a dosahování zisku nezbytná. Také jsou si vědomi toho, že ve správně harmonizovaném prostoru jsou zaměstnanci zdravější, výkonnější a spokojenější.

Možná vás překvapí, že Feng Shui využívají firmy jako je McDonald´s, všechny asijské automobilky a řada dalších. V Praze bylo toto umění použité například při stavbě hotelu Mandarin Orientals.

Jaký stavební sloh považujete za nejvíce škodlivý a jaký za pozitivní?

To nelze říct všeobecně. Záleží na tom, jestli je prostor zařízen tak, aby podporoval zdravý život svých obyvatel – nebo nikoliv.

Energiím v prostoru škodí ostré rohy, hrany a trámy. Špičaté dekorace, které míří nevhodným směrem.

Domy s velkými prosklenými plochami často trpí rychlým únikem energie, která potom nemůže jeho obyvatele dostatečně podpořit. S touto situací se setkávám často u nových domů, jejichž velkorysé prosklení propojuje obyvatele s okolní přírodou. Za tento krásný výhled mnohdy platí nedostatkem osobní energie, zdravotními a vztahovými problémy nebo celkovým neklidem.

Moje zkušenosti ukazují, že energie se dá vždy zlepšit.

Byla jste se někdy podívat v kolébce této nauky – v Číně – a co Vám to případně přineslo?

Ano, měla jsem příležitost Čínu opakovaně navštívit. A také mám velké štěstí, že má čínská kolegyně pro mě cíleně vyhledává rodiny, které se tímto uměním zabývají již po generace. Díky tomu mám možnost získávat informace tak říkajíc „z první ruky“ a jsem za to nesmírně vděčná.


Autor: Petr Matura – článek byl uveřejněn 7.7.2019 na serveru nasregion.cz

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

You have Successfully Subscribed!